вівторок, 30 листопада 2021 р.

Юристка системи БПД допомогла реалізувати право учасника бойових дій на допомогу до 5 травня

 

Юристка системи БПД допомогла реалізувати право учасника бойових дій на допомогу до 5 травня

Щорічно особам з інвалідністю внаслідок війни гарантована виплата разової грошової допомоги до 5 травня. Проте, на даний час, учасники бойових дій, які отримали інвалідність, не доотримують таку допомогу. Про це чергова історія захисту прав клієнтів системи БПД Кіровоградщини.

До Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся пан Сергій. Звернення стосувалось питання визнання протиправною бездіяльність Департаменту соціальної політики щодо нарахування та здійснення виплати йому щорічної разової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Правову допомогу надавала Наталія Цуцман, юристка центру.

Після зустрічі з клієнтом та ознайомленням із наданими документами з’ясувалось, що пан Сергій є учасником бойових дій, який отримав інвалідність ІІ групи. У 2021 році грошову допомогу до 5 травня пан Сергій отримав у розмірі 3906 грн. замість 14088,00 грн. (розмір пенсії станом на 2021 рік – 1761 грн.). Різниця складала 10182,00 грн.

Наталія Цуцман підготувала позовну заяву до суду. У заяві юристка просила визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики, які полягали у зменшенні розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік та здійснити доплату даної допомоги з урахуванням раніше виплаченої суми допомоги в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Кіровоградський окружний суд позовні вимоги задовільнив повністю.

З повним текстом судового наказу можна ознайомитись за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/99005491.

Коментує юристка Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Наталія Цуцман:

Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-XII від 22.10.1993 (далі – Закон №3551-XII).

Статтею 13 Закону №3551-XII встановлені пільги особам з інвалідністю внаслідок війни.

Відповідно до частини п’ятої статті 13 Закону №3551-XII (в редакції Закону України від 25.12.1998 №367-XIV «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») щорічно до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: особам з інвалідністю I групи – десять мінімальних пенсій за віком; II групи – вісім мінімальних пенсій за віком; III групи – сім мінімальних пенсій за віком.

Для того щоб здійснити виплату або перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня необхідно звернутися з заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Будь-які рішення, дії чи бездіяльність структурних підрозділів з питань соціального захисту населення щодо виплати та перерахунку разової щорічної грошової допомоги до 5 травня, можуть бути оскаржені в адміністративному суді.

Дане рішення за загальним правилом для звернення до адміністративного суду з позовом для захисту прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до п.13 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивачі звільнені від сплати судового збору за цим позовом.

 

Для отримання юридичної консультації або роз’яснення з правових питань можна:

 

•        зателефонувати на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0 800-213-103;

•        поставити питання в повідомленні на електронну адресу центру kropyvnytskyi1.kropyvnytskyi@legalaid.kr.ua;

•        поставити запитання в месенджер фейсбук-сторінки системи БПД https://www.facebook.com/Kropyvnytskyi.1.Centre.BVPD/;

•        написати на електронну пошту найближчого місцевого центру (адреси можна дізнатися на сайті системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/;

•        скористатися правничою вікіпедією WikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua;

•        прочитати правову консультацію на телеграм-каналі «Безоплатна правова допомога» https://t.me/ualegalaid.



На Кіровоградщині відбувся престур «Надання безоплатної правової допомоги у сфері земельних відносин»

На Кіровоградщині відбувся престур «Надання безоплатної правової допомоги у сфері земельних відносин»



Який досвід напрацьований у сфері захисту прав землевласників та землекористувачів, як побудована співпраця з представниками територіальних громад, з якими питаннями найчастіше звертаються громадяни до центрів безоплатної вторинної правової допомоги та реальні життєві історії захисту клієнтів дізнались учасники престуру, який відбувся 11-12 жовтня на Кіровоградщині.

У Громадському офісі Сергій Ющишин, заступник директора Координаційного центру презентував результати діяльності системи надання безоплатної правової допомоги та соціологічного опитування «Готовність землевласників та землекористувачів до впровадження земельної реформи».

Опитування проводилось на всій території України серед 1000 респондентів, клієнтів системи безоплатної правової допомоги, за сприянням проєкту «Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні», що впроваджується Світовим банком та фінансується Євросоюзом.

Директори центрів з надання БВПД Кіровоградщини розповіли про роботу центрів, детальніше зупинилися на питаннях захисту прав громадян у сфері земельних правовідносин.

«У зв’язку з проведенням земельної реформи та впровадженням ринку землі в Україні, у землевласників та землекористувачів з’являються все більше земельних питань, з якими вони звертаються до місцевих центрів та бюро правової допомоги. Адже своєчасне звернення до юристів дозволяє уникнути багатьох проблем та розв’язати спірні питання між сторонами у позасудовий спосіб», – підкреслив Леонід Кропліс, директор Регіонального центру з надання БВПД у Кіровоградській області.

Кіровоградська область є аграрно-промисловим регіоном. 82,7% території області знаходиться під сільськогосподарськими угіддями (2032,3 тис. га), що на 13 % більше від середнього показника по Україні. Населення області складає 933 209 чоловік і більше половини з них є власниками земельних ділянок.

Після проведення адміністративно-територіальної реформи в Кіровоградській області 415 рад утворили 49 сільських, селищних, міських територіальних громад.

Досвідом організації виїзних консультувань поділилась Ольга Рибак, директорка Голованівського центру з надання БВПД.

«Організація виїзного прийому громадян розпочинається з підготовки плану виїздів на місяць. Планування виїздів відбувається з урахуванням потреби, віддаленості населеного пункту, періодичності виїздів. Орієнтовний час та місце зустрічі та типові правові проблеми громади узгоджуються з посадовими особами місцевого самоврядування. Виїзні прийоми громадян відбуваються за місцем роботи або проживання громадян у приміщеннях рад, старостатів, бібліотечних філій, клубах», – повідомила Ольга Рибак.

За період роботи з 1 липня 2015 року по 31 серпня 2021 року до місцевих центрів звернулися  7040 осіб з питань земельних правовідносин, з них у 2021 році – 1336. Найпоширенішими правовими питаннями із земельних правовідносин є:

  • порядок виділення земельної ділянки для ведення ОСГ;
  • внесення змін додоговору оренди земельної ділянки;
  • усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою;
  • присвоєння земельній ділянці кадастрового номеру;
  • оформлення права власності на земельну ділянку в порядку спадкування.

Кількість проведених правопросвітницьких заходів та діючих консультаційних пунктів щороку зростає. За 2020 – 2021 роки юристи провели 422 правопросвітницьких заходів, пов’язаних із земельною реформою.

Також важливим пунктом престуру став тренінг щодо особливостей інформаційного висвітлення  реалізації земельної реформи  в Україні. Під час тренінгу журналісти обговорили з головним юридичним радником Проєкту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку» Павлом Кулиничем, який виступав тренером, практичні аспекти висвітлення земельної реформи. Наприкінці тренінгу всі представники ЗМІ отримали сертифікат.

Як надається правовий захист землевласникам та землекористувачам, які найпоширеніші юридичні кейси захисту прав громадян із земельних питань розповіли юристи Кропивницького місцевого центру з надання БВПД, який став наступною зупинкою для учасників престуру.

Екскурсію центром провів директор Станіслав Березніченко.

У підпорядкуванні Кропивницького місцевого центру з надання БВПД знаходиться 5 бюро правової допомоги: Долинське, Компаніївське, Новгородківське, Новомиргородське та Устинівське.

Юристи центру забезпечують роботу 185 консультаційних пунктів доступу до системи безоплатної правової допомоги.

«Мешканці сіл не знають про свої права та як їх захистити. Зокрема, запровадження земельної реформи та відкриття ринку землі передбачає безліч питань у сфері земельних правовідносин як у власників землі, так і у фахівців органів місцевого самоврядування. Тому виїзне консультування фахівці місцевих центрів поєднують з правопросвітництвом задля підвищення правової спроможності населення», – розповів під час екскурсії центром Станіслав Березніченко.

Другий день престуру «Надання безоплатної правової допомоги у сфері земельних відносин» розпочався з відвідування Приютівської територільної громади, де учасників престуру зустрів голова громади Андрій Коломійцев.

Юристи Олександрійського місцевого центру спільно з Андрієм Коломійцевим розповіли учасникам престуру про взаємодію місцевого центру з територіальною громадою. Така співпраця полягає в наданні юридичних консультацій мешканцям громади шляхом утворення консультаційного пункту та безпосередньо при проведенні правопросвітницьких заходів.

Значна кількість проведених заходів фахівцями місцевого центру стосувалась роз’яснення норм земельного законодавства в рамках проєкту «Програма «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство».

Під час спілкування з представниками ЗМІ, голова громади Андрій Коломійцев, розповів, що до складу громади входять 13 населених пунктів. Особливу увагу акцентував на питаннях земельної реформи, які стосуються приватизації земель комунальної власності.

Візит в смт Головківка став наступною зупинкою престуру «Надання безоплатної правової допомоги у сфері земельних відносин». Зустрів учасників керівник агрохолдінгу «АгроВіста» Павло Фесюк.

Як розповів учасникам престуру Павло Фесюк, підприємствами агрохолдингу «АгроВіста» обробляється 80 тис. га орної землі в Олександрійському, Петрівському, Знам’янському, Світловодському та Новоукраїнському районах Кіровоградської області.

Група спеціалізується на вирощуванні озимої пшениці, ячменю, кукурудзи, соняшника, ріпаку, цукрового буряка. Твариницька галузь компанії включає в себе виробництво свинини, яловичини, молока.

Під час підсумкової пресконференції директор Олександрійського місцевого центру з надання БВПД Анатолій Руденко розповів про ключові результати роботи центру. Зокрема зауважив, що на території юрисдикції Олександрійського місцевого центру діють 34 консультаційні пункти доступу до  безоплатної правової допомоги. Завдяки такому напрямку роботи фахівці системи БПД мають можливість консультувати клієнтів в різних місцях, що виключає необхідність виїзду особи, яка потребує правового вирішення питання, за межі міста чи села.

«Важливе значення під час реалізації Програми «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство» займає земельне правопросвітництво. Як реалізувати мешканцям віддалених сіл та селищ регіону свої права в сфері земельних правовідносин розповідають наші юристи під час роботи консультаційних пунктів та проведення правопросвітницьких заходів. Такий напрям діяльності допомагає та вирішує спори клієнтів, які звертаються до наших фахівців», – зазначив  Анатолій Руденко.

Представники ЗМІ мали можливість ознайомитись із реальними життєвими історіями клієнтів, яким допомогли вирішити їхні проблемні питання фахівці системи БПД.

«Після смерті мого чоловіка залишилася спадщина у вигляді земельної ділянки. Під час вирішення питання з переоформленням документів, на мене був накладений адміністративний штраф за самовільне зайняття цієї ж земельної ділянки. Не погодившись з постановою про накладення адміністративного стягнення, я звернулася до фахівців Олександрійського місцевого центру, де мені призначили адвоката Аллу Кошеленко. Завдяки її старанням, постанова про накладення адміністративного стягнення була скасована судом, а я не понесла відповідальності за правопорушення, якого не скоювала», – розповіла пані Світлана, клієнтка центру. 

Клієнтка пані Дарія повідомила свою історію співпраці з центром: «Я звернулась до Олександрійського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги з проблемою, яка полягала в тому, що у мене є пай, який мені залишили мої батьки розміром 5 га. В 2015 році я переоформила пай та вирішила його здати в довготривалу оренду місцевому фермеру. Після укладання договору, фермер мені пообіцяв щороку сплачувати кошти, однак сплатив лише за перший рік користування землею. В подальшому він телефонної слухавки від мене не брав та кошти за оренду не сплачував.  У центрі мені призначили адвоката, який в суді відстояв мої інтереси. Суд виніс рішення – стягнути кошти з фермера та розірвати договір оренди земельної ділянки».

 

Про престур – з перших вуст:

 

«Питання землі досить важливі на сьогоднішній день, ми мусимо інформувати наших читачів. Я приїхав, щоб отримати відповіді на питання, які стосуються земельної реформи, щоб поширити їх серед читачів. Хочу сказати, що я не пошкодував, що приїхав, адже я отримав відповіді на свої запитання по землі, які мене цікавили. А також я відкрив для себе місто Кропивницький та місто Олександрія. Сам престур, з точки зору організації, добре продуманий, програма насичена, враховані інтереси гостей, але найбільше сподобалась привітність людей, які нас приймають: без напруги, фахово, добре, щиросердно. Хочеться приїхати ще раз», – поділився враженнями редактор газети «Вечірнє місто» Едуард Залуський.


субота, 27 листопада 2021 р.

"Не звільняється пам"ять, відлунює знову роками"

 26 листопада 2021 року в Новгородківській публічній бібліотеці відбулася година скорботи "Не звільняється пам"ять, відлунює знову роками".







 🕯Щороку у четверту суботу листопада в Україні вшановують пам’ять мільйонів жертв голодоморів. У ХХ столітті українці пережили їх тричі. Наймасштабнішим за кількістю людських жертв був голодомор 1932-1933 років. Саме його нині називають геноцидом українського народу. Його жертвами в Україні стали, за різними даними, від 3,9 до 7 мільйонів людей.

27 листопада відповідно до Указу Президента України від 26.11.1998 № 1310/1998 в Україні вшановується День пам’яті жертв голодоморів. Також у цей день відповідно до постанови Верховної Ради України від 16.12.2020 № 1092-IX відзначаються 100-ті роковини від початку масового штучного голоду 1921 – 1923 років в Україні і 75-ті роковини від початку масового штучного голоду 1946 – 1947 років в Україні.
В Новгородківській публічній бібліотеці діє виставка-інсталяція "Нам пам"ять дивиться у вічі", де можна переглянути книги та архівні документи зі свідченнями очевидців голодомору нашого району.
Запрошуємо до перегляду.



До голодомору...

 До вшанування пам’яті мільйонів жертв голодомору 1932-1933р. в Україні бібліограф Новгородківської публічної бібліотеки Крижановська Катерина провела презентацію тематичної папки "Кому був вигідний голодомор". В ній містяться документальні матеріали, спогади та свідчення очевидців голодомору, які зібрала жителька Новгородки Боса Євдокія Миколаївна.





вівторок, 23 листопада 2021 р.

"Ожинова зима"

 Книги Сари Джіо українською мовою звучать особливо емоційно та ніжно. Їх варто прочитати кожному, хто любить ніжні й сентиментальні жіночі романи.

"Ожинова зима"
Сіеттл, 1933. Самотня мати Віра Рей цілує свого трирічного сина Даніеля, вкладає спати й вирушає на роботу в нічну зміну в місцевий готель. Вона повертається, щоб виявити, що травнева хуртовина вкрила місто снігом, а її хлопчик зник. На замерзлій вулиці Віра знаходить його улюбленого іграшкового ведмедика, а сніг замітає будь-які сліди її сина чи злочинця. Сіеттл, 2010. Репортер "Сіеттл Ґеральд" Клер Олдрідж отримує завдання написати про першотравневу "ожинову зиму" (пізнє весняне похолодання) і її двійника з минулого. Вона дізнається про викрадення, яке так і залишилося нерозкритим, і присягається віднайти правду. Виявляється, що між життями цих двох жінок існує багато несподіваних паралелей…



Джеймс Хедлi Чейз "Дванадцять китайців і жінка".

 Джеймс Хедлi Чейз "Дванадцять китайців і жінка".

Тільки один чоловік міг вдовольнити палке прагнення Ґлорії Лідлер кохати. І хоча тій білявці - уламкові динаміту - варто було лише ворухнути пальцем, щоб мати дюжину чоловіків біля ніг, саме цей самотній азіат змусив її серце битися пришвидшено. І поки ревниві суперники видирали нічну любов з обіймів Ґлорії, її збурені почуття вибухнули вулканом підігрітої пристрастю помсти, що сколихнула всю Флориду і залишила позначку в душах багатьох чоловіків. Усі персонажі цього роману вигадані, й будь-яка подібність до реальних героїв чи подій є цілком випадковою.



«Місяць цифрової грамотності»

 з 1 до 30 листопада 2021 проходить «Місяць цифрової грамотності». Ця ініціатива реалізується проєктом Міністерство цифрової трансформації України, Дія. Цифрова освіта. Бібліотекарі запропонували долучитися до цієї масштабної кампанії та в рамках підготовки до неї пройти навчання на платформі Дія.Цифрова освіта і проглянути наступні освітні серіали:

Оплата комуналки онлайн. Залишайся вдома - https://osvita.diia.gov.ua/courses/komunalka-online
Медіаграмотність в часи пандемії – https://osvita.diia.gov.ua/.../mediagramotnist-u-casi




пʼятниця, 19 листопада 2021 р.

«Країна в смартфоні» - книга про інформаційну та гендерну революції.

 «Країна в смартфоні» - книга про інформаційну та гендерну революції.

Світ вступив в нову добу сприйняття інформації, нову добу відносин між чоловіками і жінками.
У серпні 2021 року до 30-ї річниці Незалежності України вийшло літературно-художнє видання «Країна в смартфоні» президента Інституту політико-правових та релігійних досліджень, Олександра Олександровича Герасименка.
В книзі з розкриттям сюжету, висвітлюється концепція Президента України зокрема з питань цифровізації, впровадження онлайн-послуг «Держава у смартфоні».
Другою червоною лінією «Країни в смартфоні» є дослідження автора про гендерні стосунки в суспільстві.
Розкривається і надзвичайно важлива тема членства України в Європейському союзі та НАТО є запорукою суверенітету та високих стандартів життя українців.
З особливою увагою в книзі «Країна в смартфоні» розкрита тема росту національної свідомості українців у важкий для держави час.
Саме тому автор книги висловив впевненість про те, що обравши європейський цивілізований вектор розвитку Україна матиме блискуче майбутнє!
Детальніше про книгу: https://cutt.ly/8QCgcba
Інститут політико-правових та релігійних досліджень



 На адресу Новгородківської публічної бібліотеки прийшли книги від юної письменниці з Києва Соломії Караєвої . Це 15 книг під назвою "Школа AGH" підписаних особисто для кожної бібліотеки нашої громади.

Соломія Караєва – сімнадцятирічна письменниця, студентка 1 курсу спецільності “Переклад з англійської та французької мов” в КНУ ім. Тараса Шевченка. Ця книга була видана ще в 2017 році, коли авторці було чотирнадцять років.
Загалом книга “Школа AGH” призначена для молодшого шкільного віку. Та письменниця визнає, що дорослі теж читають дитячі книги, а обмеження за віком – лише умовність.
Сюжет в книзі розповідає про життя гібридів людей і тварин в спеціальній школі.
Напевно, кожен з нас не раз задумувався над майбутнім: яким воно буде, і чи будуть наші нащадки щасливі. А чого досягне наука і технології?
Дозвольте мені зробити невеличке припущення: познайомтеся з гібридами людей і тварин. Свою наукову таємницю створення таких гібридів я поки що розкривати не буду.
Та одразу можу сказати – це справді науковий прогрес! Звісно, знаючи людську сутність, ви розумієте, що нам, людям, навряд чи сподобається такий експеримент. І тоді де жити і вчитись бідолашним гібридам, котрі за цей час вже встигли підрости?
Тож ласкаво просимо в школу AGH! Це школа, де гібриди зможуть знайти своє покликання й відчути радість дружби і спілкування. Утім, скажу я вам, все-таки це звичайна школа зі звичайними проблемами: плітки, заздрощі, кохання, перевірка на вірність і таке інше. Чи зможуть гібриди, не надто пристосовані до такого життя, приймати правильні рішення?
Дякуємо Соломіє, за подаровані книги. Бажаємо тобі натхнення для творчих успіхів та життєвих перемог!



В рамках реалізації проєкту "Простір цікавого життя"

 Новгородківська публічна бібліотека одне із загальнодоступних, упорядкованих місць для творчого спілкування громади.

В рамках реалізації проєкту "Простір цікавого життя" 16 листопада 2021 року відбулася творча зустріч з членом Національної спілки майстрів народного мистецтва України, Заслуженою майстринею народної творчості Ларисою Зоріною.
Лариса Георгіївна розповіла про свій творчий шлях учням Професійно-технічного училища №36. Програма заходу була цікава та насичена різними запитаннями дітей.




 Листопад місяць має в своєму календарі різні свята і цікаві події. Під час засідання Вищої Народної Школи обговорили найцікавіші з них. 21 листопада відзначається Всесвітній день вітань. Наші читачі навчилися вітатися різними мовами та ще й показували, як це роблять різні народи за допомогою жестів і міміки.

У третю неділю листопада відзначають День працівників сільського господарства в Україні. Це свято, присвячене всім аграріям країни, було засноване в 1993 році.
21 листопада православні християни вшановують Собор Архістратига Михаїла, головне з усіх свят на честь святих янголів.